Co sądzicie o propozycji drewnianej szalówki na fragmentach elewacji projektów domów pracowni Dominanta? Wiemy, że takie rozwiązanie bardzo spodobało się klientom. Inwestorzy, którzy decydują się na drewnianą elewację na całości lub części budynku będą mogli w tym artykule znaleźć kilka praktycznych informacji.
Zwykle elewacje domów różnią się od siebie tylko kolorem tynku elewacyjnego bądź farby. Ludzie nadal rzadko decydują się na elewację z użyciem drewna. Tymczasem jest to naprawdę ciekawe urozmaicenie dla naszych budynków. Można dzięki temu uzyskać całkiem nowoczesny niebanalny wygląd domu lub jeśli ktoś woli, zrobić z niego dom w stylu kolonialnym albo wiejskim. Wszystko zależy od bryły całego budynku i sposobu, w jaki ułożymy deski elewacyjne.
Drewniana elewacja znacznie ociepla wizerunek całego domu i dobrze komponuje się naturą. Jeśli więc chcemy zbudować swój dom w pobliżu lasu bądź jeziora, to dobrym pomysłem będzie użycie drewna do wykończenia elewacji. Drewno ładnie komponuje się także z klinkierem i z dużymi oknami.
Wybierając deski na elewację, trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, by deski elewacyjne nie były cieńsze niż 16 mm. Musimy także odpowiednio je zabezpieczyć. Najlepiej kupić już zaimpregnowane deski, albo zaimpregnować je samemu, przed położeniem na ściany.
Do impregnacji służą różne preparaty, mające działanie ochronno-dekoracyjne i konserwujące. Niektóre preparaty możemy stosować na starym drewnie inne tylko na nowym surowym w celu zabezpieczenia. Drewno niszczy się od promieni słonecznych, wilgoci, grzybów i pleśni. Mogą je niszczyć również owady. Dlatego, aby nasza elewacja długo wyglądała ładnie, koniecznie musimy użyć tych impregnatów na samym początku, jak również później okresowo konserwować drewno środkami konserwującymi.
Elewacje z drewna stają się coraz bardziej modnym urozmaiceniem w nowoczesnym budownictwie. Jeśli Wam także podoba się ten pomysł, ale obawiacie się, czy zdołacie należycie zadbać o drewno na swojej elewacji, wygodnym środkiem zastępczym mogą się okazać deski kompozytowe, do złudzenia przypominające drewno. Są one wykonane ze styropianu i powleczone powłoką imitującą wzory na drewnie.