NAJWYŻSZY BUDYNEK MIESZKALNY W BIAŁYMSTOKU

 

Spacerując po Białymstoku, zwłaszcza w okolicach śródmieścia, nie trudno jest dostrzec wysoki na 18 kondygnacji wieżowiec, który ostatnimi laty stał się bardzo rozpoznawalną i charakterystyczną dominantą w sylwetce miasta. Ten wysoki na ponad 55 m wielorodzinny budynek mieszkalny, został zaprojektowany przez mgr inż. arch. T. Buczyńskiego, mgr inż. arch. K. Sutułę oraz mgr inż. arch. K. Burzyńskiego i po dziś dzień stanowi najwyższy tego rodzaju obiekt w Białymstoku.


Najwyższy budynek w Białymstoku


Wstępne prace nad projektem rozpoczęły się na początku 2006 roku i trwały w sumie blisko 2 lata. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego przewidywał w tym miejscu możliwość realizacji zabudowy mieszkaniowej i usługowej z zakresu handlu, kultury, gastronomii, turystyki, administracji oraz innych obiektów użyteczności publicznej o podobnych funkcjach. Zgodnie ze szczegółowymi wskazaniami Planu zaprojektowaliśmy w sumie 4 budynki: średniowysokie nr 1 i 2 o wysokości VI-VII kondygnacji, usługowy U1 o wysokości 2 kondygnacji oraz ww. wieżowiec XVIII-to kondygnacyjny. Zaprojektowane przez nas budynki tworzą pierzeje ulic Waszyngtona i Żelaznej (ciąg pieszy) oraz stanowią zwartą zabudowę wyraźnie nawiązującą funkcją, formą i gabarytami do sąsiadujących budynków. W sumie cała inwestycja zajmuje blisko 0,9ha.
 

Najwyższy budynek w Białymstoku


Projekt obejmował nie tylko same budynki, ale także zagospodarowanie terenu wokół nich. Musieliśmy w związku z tym sprostać obostrzeniom dot. między innymi komunikacji pieszej i kołowej, wielkości powierzchni terenów zielonych, ilości miejsc parkingowych, czy obecności placów zabaw i miejsca na śmietniki. Około 3/4 miejsc parkingowych znajduje się w podziemnym garażu. Z wielką starannością podeszliśmy zwłaszcza do kwestii zabezpieczenia wymogów i potrzeb osób niepełnosprawnych. Na poziomie parteru przy częściach usługowych budynków oraz przy wejściach do klatek nie projektowaliśmy żadnych uskoków ani schodków. Podobnie z każdej klatki schodowej dostępna jest winda (przelotowa) umożliwiająca komunikację z dostępnymi dla mieszkańców kondygnacjami. Sporym wyzwaniem dla projektantów było także sprostanie wymogom przeciwpożarowym, takim jak zapewnienie wentylacji oddymiającej, zaprojektowanie instalacji alarmowej na wypadek pożaru, zapenienie odpowiednich urządzeń przeciwpożarowych itp.
 

Najwyższy budynek w Białymstoku


Już na etapie wczesnych prac budowlanych nasz projekt został zauważony i pozytywnie odebrany w miejscowych mediach. Ukazały się artykuły na portalach internetowych, komentarze internautów czy nawet filmy z placu budowy wrzucone na YouTube. Żywo komentowana była zwłaszcza zewnętrzna forma budynku. Zastosowanie na niższych kondygnacjach balkonów, a na wyższych loggi daje wrażenie rozszerzania się budynku ku górze, co wielu postronnym obserwatorom nasunęło skojarzenia z 'maczugą'. Ponoć skojarzenie to utrwaliło się na dobre wśród okolicznych mieszkańców. Pojawienie się takiego budynku w Białymstoku było niewątpliwie nowatorskim i odważnym krokiem, tak dla inwestora jak i nas jako projektantów, mających za zadanie zrównoważyć i pogodzić wiele czynników i rozwiązań funkcjonalnych oraz techniczno-materiałowych. Obecność naszego wieżowca na trwałe zmieniła sylwetkę miasta oraz niewątpliwie podniosła standard zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej w Białymstoku.


Najwyższy budynek w Białymstoku
Najwyższy budynek w Białymstoku

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl