Gdy już mamy projekt domu i wszelkie pozwolenia na budowę, chcielibyśmy jak najszybciej zacząć budować. Ale jak wybrać odpowiednią ekipę? Czy budować systemem gospodarczym, czy raczej postarać się o generalnego wykonawcę?
Większość domów jednorodzinnych w Polsce jest stawianych systemem gospodarczym. Na czym to polega? Otóż inwestor sam może wykonywać niektóre proste prace, nie wymagające specjalnych kwalifikacji i korzystać z pomocy rodziny. Dzięki temu może trochę zaoszczędzić na kosztach robocizny. Sam również, zajmuje się najmowaniem ekip budowlanych do poszczególnych etapów prac budowlanych, oraz zamawia potrzebne materiały, jeśli w umowach z ekipą nie jest to ujęte.
Budowa systemem gospodarczym wiąże się jednak ze znacznym obciążeniem inwestora, który w czasie budowy, będzie musiał sam wszystkiego dopilnować. Warto zatem przemyśleć, czy nie lepiej ten czas poświęcić na pracę we własnym zawodzie i wynająć na firmę, która zajmie się naszą budową od początku do końca.
Generalny wykonawca, to firma, z którą podpisujemy umowę, na wykonanie domu „pod klucz”. Taka firma sama może wykonywać część prac budowlanych oraz najmować sobie podwykonawców. Generalny wykonawca zwalnia nas od wszystkich spraw związanych z prowadzeniem budowy. To on troszczy się o podpisywanie umów i dotrzymywanie terminów z podwykonawcami. Niestety często to także on decyduje, jaki projekt wykona. Usługi generalnego wykonawcy są znacznie droższe, niż budowanie domu na własną rękę. Obowiązują nas też sztywne terminy, w związku z tym trzeba przemyśleć, czy damy radę w krótkim czasie opłacić całą inwestycję. Powinniśmy też wcześniej sprawdzić, czy firma, którą chcemy wynająć, jest wiarygodna oraz, jakie ma referencje. Warto też sprawdzić umowę przed podpisaniem, w kancelarii prawnej.
Istnieje też możliwość pośrednia, pomiędzy generalnym wykonawcą, a systemem gospodarczym. Otóż są firmy budowlane, które oprócz wykonania jakiegoś etapu budowy, proponują klientom poprowadzenie wszystkich etapów budowy. Taka firma pomoże nam zrealizować projekt, jaki sami wybraliśmy, doradzi przy wyborze materiału i poszczególnych ekip, oraz będzie sprawdzać, czy prace wykonano zgodnie z wymaganiami klienta. Terminy będą dostosowane do naszych możliwości finansowych. Zyskujemy więc fachową pomoc i jednocześnie mamy dom wybudowany według projektu, który sami wybraliśmy i w sposób, który był z nami konsultowany.
Oczywiście usługi dobrej firmy budowlanej i do tego jeszcze oferującej nam nadzór nad budową, kosztują więcej, niż usługi małych firm, zajmujących się wykonaniem tylko określonego etapu budowy. Jeśli jednak zdecydujemy się na dobrą firmę, mającą już zadowolonych klientów, to warto zapłacić więcej i potem mieć pewność, że praca zostanie wykonana solidnie i na czas.