Co raz więcej firm budowlanych posiada w swojej ofercie opcję budowy domów szkieletowych. Czy ten rodzaj budownictwa jest opłacalny w Polsce? Jakie są właściwości domów 'kanadyjskich'?
Sporo osób z niedowierzaniem patrzy na powstające w naszym kraju domy szkieletowe. Dlaczego? Często obawiamy się po prostu tego co dla nas nowe. Poza tym budownictwo szkieletowe nie ma zbyt długiej tradycji w Polsce, więc inwestorzy nie mają punktu odniesienia. Budując dom lubimy spytać sąsiada, jak sprawdza się takie czy inne rozwiązanie,a w tym wypadku często brak sąsiada, a nawet znajomego, który by miał taki dom. W tym wypadku jest to utrudnione, choć na forach internetowych ludzie chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami. Kolejna przyczyna to brak dobrze wyszkolonych ekip budowlanych.
Co warto wiedzieć o 'kanadyjczykach'?
Oczywiście są to idealne domy na nasz klimat. Przecież są budowane nawet w krajach o ostrzejszym klimacie. Są to domy energooszczędne i ekonomiczne w eksploatacji. Chociaż nie trzymają ciepła tak jak budynki drewniane, to ich zaletą jest to, że bardzo łatwo je ogrzać. Warto pamiętać, że aby dom był solidny i przetrwał ponad 100 lat musi być wykonany z odpowiednio suszonego drewna, struganego z czterech stron, należy użyć wiatroizolacji, paroizolacji i styropianu ryflowanego, dom musi być odpowiednio wentylowany. Wybudowanie kanadyjczyka jest o 5% tańsze niż domu murowanego . Mieszkańcy takich domów wśród zalet budownictwa szkieletowego wymieniają szybkość wykonania – do domu można się wprowadzić po około 3 tygodniach od rozpoczęcia prac budowlanych.