Drzwi w domu to niezwykle ważny element ozdobny. Niemniej odgrywają one także ważną rolę w zabezpieczeniu mieszkania. Na jakie drzwi się zdecydować? Szersze czy węższe? Stalowe czy drewniane? Jaką markę wybrać? Zapraszamy do lektury.
Na wstępie zaznaczamy, że dane zawarte w tym artykule są uśrednione i pochodzą z najczęściej wybieranych produktów stosowanych w domach jednorodzinnych.
Jaki rozmiar?
Standardowy rozmiar drzwi, ten najbardziej popularny - w większości dostępny u sprzedawców od ręki to „dziewięćdziesiątki”. Są to drzwi które po otwarciu dają nam światło przejścia o szerokości 90 cm. Doliczając grubość ościeżnicy oraz szczelinę montażową, sprawia to, że szerokość otworu potrzebna do montażu takich standardowych drzwi to przeważnie 100 cm. W przypadku wysokości producenci za standard przeważnie uznają 208cm (wysokość z ościeżnicą), natomiast otwór potrzebny do montażu to 210cm. Jeszcze raz podkreślmy, że są to wymiary uśrednione i mogą się u każdego producenta nieznacznie różnić. Niektórzy uznają drzwi 90 za zbyt wąskie w takim wypadku można zamówić 100 co będzie się wiązało z dopłatą rzędu 10% wartości drzwi i lekkim wydłużeniem terminu dostawy. Nie jest to popularne rozwiązanie ponieważ podnosi masę drzwi przez co ciężej jest nam je otwierać, zawiasy są narażone na większe przeciążenia. 100 to przeważnie najszerszy powszechnie stosowany rozmiar skrzydła.
W niektórych projektach domów spotykamy znacznie większe otwory niż 210x100. Przewidziane są one na drzwi z dostawkami bocznymi oraz górnymi. Jest to zabieg znacznie upiększający większe budynki jednak widocznie podnosi koszty zakupu oraz naraża na dodatkowe straty ciepła. Watro zauważyć że przepuszczalność termiczna drzwi jest 5-6 razy większa w stosunku do dobrze ocieplonych ścian. Więc za każdy dodatkowy metr kwadratowy drzwi będziemy w sezonie grzewczym dopłacać - szacuje się że może to być nawet 10-20gr na godzinę za m2. Dopłaty do dostawek/poszerzeń drzwi to też niemały wydatek ponieważ w większości wypadków dostawka boczna imitująca drugie skrzydło to dodatkowy koszt wysokości 60% modelu bazowego a górna przeszklona dostawka 30%. Oczywiście nikt nie jest w stanie wycenić korzyści wizualnych więc tą sprawę pozostawiamy Wam, ale z ekonomicznego i energooszczędnego punktu widzenia najlepiej jest zastosować jednoskrzydłowe, nieprzeszklone drzwi i niewielkie okno z boku doświetlające pomieszczenie.
Drewniane czy stalowe?
Na rynku najpopularniejsze są 2 grupy drzwi: drewniane i stalowe. Każda z tych grup ma swoje plusy i minusy. Z uwagi jednak na niższe koszty zakupu to właśnie drzwi stalowe cieszą się większą popularnością. U wiodących producentów technologia pozwoliła wyeliminować podstawowy mankament czyli płowienie i odstawanie okleiny jednak pomimo ciągłego poszerzania oferty ilość kolorów i wzorów tłoczeń jest nadal znikoma w porównaniu z drewnianymi. Odradzamy zakup drzwi metalowych z niższej półki cenowej, gdyż często są pochodzenia azjatyckiego. Kiepskiej jakości drzwi, mogą szybko wypłowieć. Tańsze drzwi mają na ogół zdecydowanie wyższe współczynniki przepuszczalności, a w przypadku ewentualnego uszkodzenia któregoś z mechanizmów ciężko o jego wymianę.
Drzwi z drewna produkuje się od wieków więc technologia i dopracowanie tego materiału są na naprawdę na wysokim poziomie. Nad stalowymi zdecydowanie górują mnogością wzorów oraz ilością dostępnych kolorów. Drewno samo z siebie jest lepszym izolatorem niż metal więc już najniższe modele eliminują mostki termiczne lepiej niż tej samej grubości drzwi stalowe. Przed zakupem warto sprawdzić z jakich materiałów są zrobione oraz jak zabezpieczone przed wilgocią. Często się zdarza że w modelach budżetowych kasetony upiększające drzwi z czasem odkształcają się i odparzają od reszty konstrukcji a lakier płowieje. W kwestii wyboru drzwi drewnianych warto także zaznaczyć że większość producentów odmówi nam reklamacji jeżeli drzwi będą zamontowane bez odpowiedniego zadaszenia chroniącego przed deszczem a także jeżeli źródło ciepła jest bliżej niż 1,2m od drzwi. W przypadku drzwi stalowych nie ma takich wymagań.
Jeżeli chodzi o koszty: przeważnie drzwi drewniane o takiej samej przepuszczalności cieplnej będą dwukrotnie droższe od drzwi stalowych, niemniej warto się dopytywać, ponieważ wiodący producenci drzwi drewnianych pod koniec sezonu często robią wyprzedaże stanów magazynowych oferując standardowe modele nawet poniżej kosztów zakupu drzwi stalowych.