Pisaliśmy już na temat tarasów i balkonów w domach jednorodzinnych. Z tym zagadnieniem wiąże się jeszcze jedno pytanie: Jak zadaszyć taras, by okazał się bardziej funkcjonalny? Wielu właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na zadaszenie tarasu ze względów pogodowych. Dach nad tarasem umożliwia korzystanie z niego zarówno w bardzo upalne, jak i deszczowe dni. Pojawia się tu jednak problem, jak zadaszyć taras, nie odcinając jednoczesnie dopływu światła do przylegającego do niego pomieszczenia. Oto niektóre z możliwości:
- Markizy – markizy balkonowe gwarantują idealną ochronę przed słońcem i dużymi temperaturami. Dzięki temu, że są zwijane, można korzystać z nich tylko w razie potrzeby. Niestety, praktyka pokazuje, że markizy należy zwijać w czasie większego deszczu. Z tego względu markiza jest doskonałym rozwiązaniem w połączeniu z innym rodzajem zadaszenian np. płytami poliwęglanowymi lub akrylowymi.
- Płyty poliwęglanowe i akrylowe – zaletą tego rodzaju pokrycia jest całkowita ochrona przed deszczem oraz przepuszczanie światła słonecznego. Pozwala to mieć dobrze nasłoneczniony zarówno taras, jak i pomieszczenie z nim sąsiadujące. Niestety, ta właściwość stanowi również wadę. Na tarasie z dachem ze sztucznego szkła jest bardzo duszno. Dlatego też niektórzy jako dodatkową osłonę przed wysokimi temperaturami stosują markizy lub pergole z roślinami.
Inne rodzaje zadaszenia:
- Blachodachówka, dachówka – jest to trwałe i estetyczne zadaszenie tarasu. Chroni zarówno przed słońcem, jak i deszczem. Jednak dach wykonany z tego materiału może zacieniać pomieszczenie sąsiadujące z tarasem. Wadą blachodachówki jest hałas podczas deszczu, co utrudnia korzystanie z tarasu w deszczowe dni.