Ze względu na rosnącą popularność domów parterowych z poddaszem użytkowym, inwestorzy coraz częściej stają przed decyzją dotyczącą wyboru rodzaju schodów prowadzących na poddasze. O czym warto pamiętać podejmując decyzję?
Schody żelbetowe monolityczne – to od dawna znany sposób połączenia dwóch kondygnacji. Takie schody należy zaplanować już na etapie adaptacji. Ich zalety są widoczne właściwie od razu, np. przydatność już podczas budowy domu – ekipom remontowym ułatwia to pracę a inwestorowi ocenę postępów pracy. Schody żelbetowe są bardzo wytrzymałe i odporne na ogień, są też bardziej wyciszone niż schody samonośne. Jednak obecnie schody pełnią nie tylko rolę praktyczną, ale również estetyczną i dekoracyjną. Obecnie – o ile inwestor nie planuje podpiwniczenia – w zdecydowanej większości stosuje się schody systemowe, m.in. ze względów dekoracyjnych i łatwego montażu.
Drewniane schody samonośne – schody drewniane ażurowe na konstrukcji drewnianej lub stalowej to najczęściej stosowany sposób łączenia kondygnacji. Główną zaletą tych schodów jest ich estetyka i szybkość wykonania. Zaprojektowane w salonie lub holu stanowią ciekawy i ważny element aranżacji wnętrza. Nadają pomieszczeniu lekkości i przestrzeni. Przykładem może być projekt domu Balbina. Poza tym schody drewniane to naturalne i ekologiczne rozwiązanie. Można je zaprojektować na każdym etapie budowy, są bardzo proste w montażu.