Ściana kolankowa – czym jest jaką powinna mieć wysokość?

 

Interesując się tematyką budowlaną - projektami i samą budową, można natrafić na nazwę „ścianka kolankowa”. Czym jest? I jaką powinna mieć wysokość? Dzisiaj kilka słów na ten temat.

 

Czym jest ścianka kolankowa

Ścianka kolankowa to nieodzowny element każdego domu, w którym inwestor chce zwiększyć odległość między wieńcem stropowym a dachem. Jest to ściana, którą buduje się na wieńcu stropowym ostatniej kondygnacji. Musi być solidnie wykonana ponieważ jej zadaniem jest przenoszenie obciążenia z dachu na ściany. Dodatkowo na niej opiera się cała więźba dachowa. Dzięki zastosowaniu ścianki kolankowej, istnieje możliwość zaadaptowania poddasza na cele użytkowe - na suszarnię, pralnie, kotłownię czy cele mieszkalne. Taka ścianka najczęściej wykonywana jest z tego samego materiału co reszta murów jednak jest ona wzmocniona wieńcami wykonanymi z żelbetu i dodatkowymi słupkami. Można ją także wykonać z drewna - wtedy staje się ona integralną częścią więźby dachowej. Odpowiednio zabezpieczona przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych może służyć przez długie lata.

 

Wysokość ścianki kolankowej

O tym, jakiej wysokości będzie ścianka kolankowa decyduje głównie to, do czego ma służyć poddasze i jak duże pomieszczenia chcemy tam uzyskać.

Jeśli chcemy, aby poddasze służyło nam jako pomieszczenie gospodarcze czy suszarnia, wystarczy wymurować ściankę o wysokości ok. 70cm. Ale tutaj przestroga - jeśli decydujemy się na niską ściankę kolankową - nawet poniżej 70cm, musimy mieć świadomość, że w pozycji wyprostowanej będziemy mogli podejść ok. 1 metra do ściany. Bliżej będzie konieczne schylanie się.

Jeśli chcemy, aby nasze poddasze służyło jako użytkowe, konieczne jest wykonanie ścianki kolankowej o wysokości co najmniej 80-110 cm. Wtedy pod taką ścianą będziemy mogli postawić stół z krzesłami i zamontować w niej okno połaciowe. Jeśli chcemy mieć jeszcze więcej miejsca na poddaszu, wtedy warto zdecydować się na ściankę kolankową o wysokości 140-150cm. Wtedy w odległości 50cm od ściany można już spokojnie chodzić wyprostowanym. Ściana tej wysokości znacząco zwiększy powierzchnię poddasza.

 

Na wysokość ścianki kolankowej warto zwrócić uwagę na etapie wybierania projektu domu. Architekci projektując budynek starannie analizują jego bryłę. Dlatego zmienianie wysokości ścianki kolankowej bez konsultacji z architektem to nie najlepszy pomysł. Kiedy sami ją podniesiemy czy obniżymy, może się okazać, że bryła domu bardzo się zmieniła i zamiast eleganckiego domu wyszła nam jego karykaturalna podobizna. 

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl