Zgodnie z przepisami Prawa Budowlanego – ustawa z dnia 7 lipca 1994r. rozdział 4, art. 28, ust. 1 – roboty budowlane można rozpocząć po uzyskaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę (prace, które nie wymagają pozwolenia określa ta sama ustawa, rozdz. 4, art. 29-31).
Wniosek o wydanie decyzji należy złożyć we właściwym organie administracji architektoniczno – budowlanej – najczęściej jest to starosta (w przypadku innych obiektów wniosek należy złożyć do wojewody). Do wniosku zgodnie z wyżej wymienioną ustawą rozdz. 4, art. 33, należy dołączyć:
-
cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z wymaganymi dokumentami i zaświadczeniami;
-
oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
-
decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu jeśli jest wymagana na danym terenie.
Projekt budowlany powinien zawierać:
-
projekt zagospodarowania działki. Na aktualnej mapie powinny być zaznaczone granice działki, już istniejące budynki, przebieg wszelkich instalacji podziemnych i naziemnych, układ instalacji kanalizacyjnej i inne;
-
projekt architektoniczno-budowlany
w zależności od potrzeb:
-
oświadczenie związane z dostawami energii, wody, gazu i ciepła – patrz art.34, ust. 3, pkt. 3
-
oświadczenie dotyczące dojazdu do działki;
-
wyniki badań geologiczno-inżynierskich.
-
geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych.
Decyzja o pozwoleniu na budowę powinna być wydana w terminie do 65 dni. Niestety praktyka pokazuje, że czas otrzymania decyzji może znacząco się wydłużyć, ze względu na uzupełnianie wniosku czy skargi, więc należy uzbroić się w cierpliwość. Z reguły termin ważności decyzji to dwa lata od dnia wydania decyzji. Decyzję otrzymują: wójt, burmistrz, prezydent miasta oraz inne organy.