Zmotoryzowanie społeczeństwa sprawiło, że każdy kto planuje wybudować dom staje przed dylematem: zdecydować się na garaż czy wiatę? Jeśli garaż - to jedno czy dwu stanowiskowy? W bryle budynku czy osobno? Należy odpowiednio wcześniej przemyśleć te kwestie, gdyż będzie to miało wielki wpływ na późniejszy komfort użytkowania. Co warto rozważyć?
Garaż czy wiata
Wiata jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem. Może się na nie zdecydować ten, kto nie dysponuje dużą sumą pieniędzy i wolałby rozłożyć koszty – najpierw postawić wiatę, a za jakiś czas rozebrać ją i zastąpić garażem. Niemniej takie rozwiązanie w praktyce oznacza możliwość postawienia już tylko garażu wolnostojącego. Wiata może być wolnostojąca lub w bryle budynku.
Garaż jedno- czy dwustanowiskowy
Oczywiście garaż przeznaczony na jeden samochód wydaje się wystarczający i już sama świadomość posiadania garażu daje poczucie komfortu. Jednak daje się zauważyć, że nawet użytkownicy lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych coraz częściej decydują się na zakup dwóch garaży, posiadając tylko jedno auto. Podobnie do tego tematu podchodzi coraz więcej inwestorów budujących domy jednorodzinne. Wynika to z wielu czynników, nie tylko posiadania dwóch samochodów. Weźmy pod uwagę rowery, kosiarkę, narzędzia, dodatkową garderobę i wszelkiego rodzaju inne rzeczy, które trzeba gdzieś trzymać. W praktyce wygląda to tak, iż w garażu trzyma się wszystko inne, ale nie samochód. Warto przyjąć zasadę – im większy garaż, tym lepiej, szczególnie w domu jednorodzinnym.
Wolnostojący czy w bryle budynku
Garaż wolnostojący nie jest najtańszym rozwiązaniem, zarezerwowanym dla osób posiadających dużą działkę, przeważnie posiadających duże domy w stylu polskiego dworu lub pałacu, gdzie ze względów estetycznych nie projektuje się garażu w bryle budynku.. Zalety takiego rozwiązania:
- możliwość budowy w dowolnym czasie, niezależnie od budowy domu
- w przyszłości możliwość rozbudowy o kolejne stanowiska, warsztat czy część gospodarczą
- możliwość takiej lokalizacji, by stanowił izolację lub odgrodzenie np. od sąsiedniej posesji czy drogi.
Wadą garażu wolnostojącego jest oddalenie od domu, co będzie uciążliwe w zimie i zdecydowanie wyższe koszty budowy. Garaży wolnostojących nie powinno się ogrzewać (w zimie sypią na drogi sól – jeżeli temperatura jest ujemna, sól nie koroduje auta, jeśli jest dodatnia, to już tak).
Garaż w bryle domu to rozwiązanie najbardziej komfortowe. Można to docenić szczególnie w deszczowe lub mroźne poranki – wsiadamy do auta beż konieczności wychodzenia na dwór. Czujemy się też swobodnie, gdy wypakowujemy z samochodu zakupy i inne produkty. Koszty budowy w porównaniu z domem beż garażu są nieznacznie wyższe, nieraz na niezauważalnym poziomie.