Antresola

 

Antresola jest miejscem w domu, które najczęściej nie stanowi osobnej kondygnacji, jest wydzielone w górnej części danego piętra i nie jest przysłonięte żadnymi pełnymi ściankami od przestrzeni, z której zostało wydzielone. Jedynie dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników stosuje się balustrady. Kolejną cechą antresoli jest powierzchnia mniejsza niż kondygnacji, z której została wydzielona. Na antresoli może być zlokalizowana sypialnia, schowek, garderoba, biblioteka czy niewielkie domowe biuro.

Antresole najczęściej są lokalizowane w wysokich pokojach dziennych, znajdziemy je także nad aneksami kuchennymi. Z antresoli mogą też prowadzić drzwi do kolejnych pomieszczeń domu. Wysokość antresoli, która pozwoli mieszkańcom swobodnie się po niej poruszać, to minimum 2,1 - 2,2 m. Oczywiście można spróbować zmniejszyć wymaganą wysokość, jednak przebywanie na takiej antresoli nie będzie wygodne, będziemy zmuszeni do przyjmowania pochylonej postawy. Podobnie przebywanie w przestrzeni pod antresolą nie będzie komfortowe, gdy jej wysokość będzie mniejsza niż 2,2 m. Należy również pamiętać, że wysokie pomieszczenia jest trudniej ogrzać. Jeśli zdecydujemy się na zlokalizowanie na antresoli sypialni, jej wysokość mimo wszystko też nie powinna być zbyt mała - należy pamiętać o właściwej cyrkulacji powietrza w tym pomieszczeniu.

Najczęściej konstrukcja antresoli wykonana jest z drewna, lecz zdarzają się projekty domów, w których projektanci przewidzieli wykonanie tego elementu w technologii żelbetowej.

Antresola pozwoli podzielić przestrzeń pomieszczenia, powodując, że to, co będzie się na niej znajdować będzie niedostrzegalne dla niepowołanych, postronnych osób. Z drugiej strony pokój dzienny z antresolą pozwoli obserwować to, co znajduje się na dole. Dodatkowo takie rozwiązanie spowoduje, że wszyscy członkowie rodziny będą bliżej siebie, otwarta przestrzeń pozwoli im przebywać ze sobą. Pamiętajmy jednak by wykonanie antresoli, ze względu na możliwe duże obciążenia konstrukcji, zlecić fachowcom.

Antresola w domu to przede wszystkim ciekawe efekty przestrzenne we wnętrzu. Przestrzeń na górze przenika się z przestrzenią na dole, półpiętro równocześnie dzieli i łączy. Mieszkańcy i goście zyskują nowe perspektywy widokowe. Salon można oglądać także z góry. Z antresoli nie widać wszystkich pomieszczeń na dole, ale też i z parteru widoczny jest tylko fragment górnej kondygnacji. To, co widoczne niecałkowicie, przysłonięte balustradą, zawsze intryguje. Otwarte schody, galeria i balustrada mogą być atrakcyjnymi elementami wnętrza. Miłośnicy zieleni znajdą tu dobre miejsce dla roślin pnących. Antresola dzieli także części salonu o różnym przeznaczeniu. Nie trzeba zamykać biblioteki drzwiami – można ją umieścić pod antresolą i to wystarczy, żeby określić jej granice. To samo dotyczy aneksu kuchennego czy kącika telewizyjnego. Otwarta przestrzeń wnętrza to lepsza integracja mieszkańców: wszyscy są w zasięgu swych głosów. Dla tych, którzy lubią otwarte przestrzenie i życie rodzinne, antresola w domu wydaje się propozycją wartą uwagi. Pomieszczenia różnej wysokości Zalety antresoli to nie tylko efekty przestrzenne, czasem także dobre wykorzystanie kubatury budynku. Duży salon powinien być wysoki, bo im większe pomieszczenie, tym powinno być wyższe, aby miało korzystne proporcje.


 
Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl