Prawo Budowlane – Ustawa z dnia 7 lipca 1994r. – definiuje następujące pojęcia:
Budowa – to wykonywanie, odbudowa, rozbudowa i nadbudowa obiektu budowlanego w określonym miejscu.
Przebudowa – to roboty budowlane, które skutkują zmianami parametrów użytkowych lub technicznych już istniejącego obiektu budowlanego. Warto przy tym zaznaczyć, że to pojęcie nie odnosi się do zmian w kubaturze, powierzchni, wysokości, długości, szerokości czy liczby kondygnacji budynku. W takich sytuacjach mamy już do czynienia z budową.
Remont – wykonanie robót budowlanych celem odtworzenia stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji. W przypadku remontu można używać innych materiałów niż pierwotnie.
Poprawne interpretowanie powyższych pojęć ma istotne znaczenie w przypadku podjęcia przez nas robót budowlanych. Otóż budowa i przebudowa domu wymagają uzyskania decyzji o pozwolenie na budowę. Natomiast zgodnie z wyżej wymienioną ustawą art. 29, ust.2 i art. 30 ust.1 następujące roboty budowlane nie wymagają pozwolenia na budowę ( należy je natomiast zgłosić do odpowiedniego organu):
-
remont istniejących obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych, z wyjątkiem obiektów, które zostały wpisane do rejestru zabytków;
-
docieplenia budynków o wysokości do 12 m;
-
utwardzenia powierzchni gruntu na działkach budowlanych;
-
instalowanie tablic i urządzeń reklamowych (niektóre objęte są obostrzeniami – należy sprawdzić);
-
wykonywanie urządzeń melioracji wodnych szczegółowych (w ustawie określono wyjątki – należy się zapoznać);
-
wykonywanie ujęć wód śródlądowych powierzchniowych o wydajności poniżej 50m3/h oraz obudowy ujęć wód podziemnych;
-
przebudowa sieci elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych;
-
instalowanie krat na obiektach budowlanych;
-
montaż wolno stojących kolektorów słonecznych;
-
instalowanie kabli telekomunikacyjnych w kanalizacji kablowej;
Z kolei zgłoszenia właściwemu organowi wymaga m.in. budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m. Również wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu np. urządzeń o wysokości powyżej 3 m na obiektach budowlanych podlega zgłoszeniu.