Hej :)
Ogrzewanie domu to jeden z podstawowych elementów jaki znajdujemy w projekcie. Co myślicie o odnawialnych źródłach energii? Widziałam w ofercie Dominanty sporo projektów energooszczędnych. Myślicie, że takie odnawialne źródła jak panele słoneczne czy pompy ciepła sprawdzą się w polskich warunkach na szersza skalę?
Zapraszam do dyskusji
IP: 164.127.246.116
Wysłany: 2015-02-27 10:28:27
Pompy ciepła to jakoś nie jestem pewien, żeby się sprawdziły. Z tego co słyszałem to raz, że są tego ogromne koszty, a dwa - z racji, że to mocno innowatorskie urządzenia - są problemy techniczne. Ale kolektory słoneczne moim zdaniem jak najbardziej. Zwłaszcza, że na kolektory są dotacje unijne i gminne, więc ich montaż nie musi wcale wychodzić drogo.
Ciekawą rzecz ostatni przeczytałem na blogu Dominanty http://www.dominanta.pl/?go=blog&postid=128 , że energooszczędność budynku zależy też od tego jak wykonany jest sam projekt domu :). Niby logiczne, ale jakoś nie zdawałem sobie wcześniej z tego sprawy...
Oczywiście, że energooszczędność zależy od projektu- od ocieplenia i bryły budynku. A pompy ciepła to długi temat i ja bym ich tak całkiem nie przekreślała.
Oczywiście, że energooszczędność zależy od projektu- od ocieplenia i bryły budynku. A pompy ciepła to długi temat i ja bym ich tak całkiem nie przekreślała.
IP: 31.178.211.143
Wysłany: 2015-02-27 20:03:58
Jesli chodzi o ogrzewanie budynku to zarowno pompa ciepla jak i kolektory to mocno grzaski temat. Pompa ciepla musiala by byc gruntowa co wiaze sie z duzymi kosztami montazu. A kolektory sloneczne jako wspomaganie ogrzewania to chyba w Hiszpanii albo w Afryce (tylko co tam grzac?). W Polsce jest zbyt malo dni slonecznych w zimie zeby kolektory spelnily swoje zadanie. Jesli chodzi jednak o ogrzewanie C.W.U. to pompa ciepla "powietrze-woda" to swietne rozwiazanie. Nie uwazam ze koszty sa duze jesli chodzi o dlugofalowe uzytkowanie. Pompy maja coraz wieksza sprawnosc, male zuzycie energii elektrycznej i sa naprawde ciekawa propozycja. Urzadzenia wcale sie sa awaryjne, oczywiscie jak kazde moze sie zepsuc, ale nie jestesmy przy uzytkowaniu narazeni na czestsze awarie niz przy innych urzadzeniach grzewczych. Pozdrawiam
Taka pompa powietrze- woda to koszt ok. 7 tys więc nie jest to w sumie jakaś tragedia :)
IP: 46.113.76.171
Wysłany: 2015-03-09 09:26:17
No cóż. Zawsze wato patrzyć na te urządzenia jak na możliwość uniezależnienia się od cen rynkowych. Im więcej mamy w domu tego typu rozwiązań tym mniej zestresowani czytamy co się dzieje na światowych rynkach paliw :).
ważne by przy ogrzewaniu wybrać taki opał który będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom. Ceny na opał możemy sprawdzić przez *reklama wycięta* i nie musimy ograniczać się do jednego dostawcy. Powielanie rozwiązań nie zawsze się sprawdza zawsze warto dopasować do siebie
Jakbym miał się teraz zastanawiać nad kupnem to bym myślał tylko nad tym czy *reklama wycięta*, a zaraz zastanawiać się będzie trzeba, bo czas zapitala i znów będzie zima;)
IP: 5.172.255.104
Wysłany: 2017-05-15 22:05:55
fajnie, że są deweloperzy którym nie zabrakło odwagi i budują domy z pompami ciepła, bo zakup bezpośredni przez inwestora to duży wydatek. Pisali o takim osiedlu pod Wrocławiem i z tego co pisali jakość tego jest całkiem dobra, więc może będzie więcej takich inwestycji