Zaha Hadid urodziła się w Bagdadzie w 1950 roku. Studiowała matematykę na American University of Beirut w Libanie. Po ukończeniu studiów w 1972 roku wyjechała do Londynu, aby rozpocząć kolejne – tym razem architektoniczne w Architectural Acsociation. Po obronie pracy dyplomowej, za którą w 1977 roku otrzymała nagrodę, rozpoczęła pracę w awangardowym Office for Metropolitan Architecture.
Od 1 stycznia 2014, zgodnie z ‘Ustawą z dnia 27 września 2013r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz. U. 2013 poz. 1304)’, obowiązuje na terenie naszego kraju program „Mieszkanie dla młodych”, który stanowi pomocne narzędzie dla wszystkich kupujących mieszkania lub budujących domy przed 35 rokiem życia. Program realizowany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju oraz instytucjami kredytującymi.
Shigeru Ban został laureatem tegorocznej edycji konkursu Pritzker Architecture Prize. 13 czerwca w Muzeum Sztuki w Amsterdamie odbędzie się uroczyste wręczenie nagrody. Shigeru Ban to wyjątkowa postać – jest niezwykle utalentowanym i pomysłowym architektem, ale także, a może przede wszystkim, człowiekiem o wielkim sercu angażującym się różne w akcje humanitarne. Myślę, że nawet osoby, które nie fascynują się architekturą, będą zainteresowane dokonaniami laureata nagrody Pritzkera .
Spacerując po Białymstoku, zwłaszcza w okolicach śródmieścia, nie trudno jest dostrzec wysoki na 18 kondygnacji wieżowiec, który ostatnimi laty stał się bardzo rozpoznawalną i charakterystyczną dominantą w sylwetce miasta. Ten wysoki na ponad 55 m wielorodzinny budynek mieszkalny, został zaprojektowany przez naszą pracownię i po dziś dzień stanowi najwyższy tego rodzaju obiekt w Białymstoku.
Zgodnie z ustaleniami unijnymi domy powstające w naszym kraju po roku 2021 będą musiały mieć „niemal zerowe zużycie energii”. W związku z tym NFOŚiGW wprowadził dopłaty do kredytów na domy pasywne i energooszczędne. Oczywiście celem programu jest ograniczenie zużycia energii i emisji dwutlenku węgla, ale decyzja ta została podjęta także z myślą o nas – inwestorach, projektantach, producentach materiałów czy firmach budowlanych. Dofinansowanie ma pomóc społeczeństwu przygotować się do zmian w standardach budowlanych.