Jeśli budujesz dom, to oczywiście będziesz też wznosił dach. Dach jest konstrukcją wieńczącą budynek, ma ogromny wpływ na charakter domu. Jego podstawową funkcją jest oczywiście chronienie wnętrza domu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak opady (deszcz, śnieg, grad) o raz niekorzystną temperaturą. Co warto uwzględnić przy budowie i pokrycia dachowego w domu jednorodzinnym?
Materiał
W obecnym budownictwie jednorodzinnym najczęściej stosowane są drewniane konstrukcje dachów. Więźby dachowe najczęściej wykonywane są z drewna sosnowego. Tylko drobniejsze elementy konstrukcji (kołki, wkłady, klocki) wykonywane są z twardego drewna drzew liściastych (dąb, akacja, itp.). Przy zakupie drewna na wykonanie konstrukcji należy zwrócić uwagę, czy jest ono należycie wysuszone – nie powinno przekraczać 23% wilgotności. Zastosowane drewno musi także być odpowiednio zabezpieczone impregnatami. To niezwykle istotne, aby zastosowane drewno było odporne na działanie grzybów, wilgoci, owadów, czy nawet ognia. Jeśli planujemy budować poddasze użytkowe, warto zwrócić uwagę na odpowiednią wysokość zastosowanych krokwi. Muszą być one na tyle wysokie, aby zmieścić między nimi wystarczającą ilość materiału ociepleniowego.
Rodzaje więźb dachowych
W zależności od wielkości budowanego domu, od warunków atmosferycznych stosuje się rozmaite konstrukcje dachów. Najprostszą, a co za tym idzie najtańszą więźbą dachową jest konstrukcja krokwiowa. Charakteryzuje się ona tym, że zastosowane w konstrukcji dachu krokwie opierają się na murłatach. Murłaty natomiast są przymocowane do murów śrubami kotwiącymi. W domach, gdzie szerokość budynku przekracza 6 metrów, należy zastosować inną konstrukcję. W prostych dachach dwuspadowych dla budynków o szerokości do 11 metrów stosuje się najczęściej więźbę krokwiowo-jętkową. Różni się ona od konstrukcji krokwiowej tym, że więzary dodatkowo wzmacnia się poziomą belką (jętką). Przy pomieszczeniach szerszych niż 11 metrów stosuje się tzw. konstrukcję płatwiowo–kleszczową.
Rodzaje dachów
Z punktu widzenia projektanta, najistotniejszy jest podział dachów na dachy strome lub płaskie. W zależności od kąta nachylenia zalecać się będzie bowiem inne materiały. Natomiast z punktu widzenia materiałów zastosowanych do pokrycia dachu, najczęściej stosowanymi materiałami są papy, dachówki cementowe bądź ceramiczne oraz blachy dachowe. W dobie coraz modniejszych rozwiązań proekologicznych stosowane są także tak zwane dachy zielone, darnice oraz strzechy.