Większość projektów gotowych to projekty domów z użytkowym poddaszem. Są one najchętniej kupowanymi projektami. W niektórych projektach, przestrzeń nad parterem określa się, jako poddasze nieużytkowe. Jakie są różnice między nimi?
Po pierwsze poddasze użytkowe, jak sama nazwa wskazuje służy do użytku mieszkańców. Można urządzić tam sypialnie, pokoje wypoczynkowe oraz łazienkę. Takie poddasze jest przystosowane do celów mieszkalnych. Natomiast poddasze nieużytkowe, nie służy do takich celów. Zwykle pełni ono rolę strychu i przestrzeni wentylacyjnej.
Dlaczego w jednym wypadku przestrzeń pod dachem można użytkować, a w innym nie jest to wskazane? Otóż w projektach zakładających wybudowanie poddasza użytkowego stosuje się inne normy budowlane niż w wypadku przestrzeni nieużytkowej.
Jakie warunki w takim razie trzeba spełnić, żeby poddasze nadawało się do zamieszkania? Po pierwsze należy zadbać o to, by konstrukcja dachu i stropu była na tyle mocna, żeby utrzymać ciężar dodatkowej izolacji termicznej, ścianek działowych oraz sprzętów użytkowych. Poza tym, na takim poddaszu muszą znaleźć się okna, które wystarczająco doświetlą wszystkie planowane tam pomieszczenia. Strych nieużytkowy nie musi mieć tak mocnej konstrukcji oraz dostępu do światła dziennego.
Kolejną ważną sprawą, w wypadku poddasza użytkowego, jest wyprowadzenie na górę wszystkich niezbędnych instalacji. Pomieszczenia te muszą mieć zapewnioną odpowiednią wentylację i ogrzewanie. Na górę wyprowadza się również instalację wodno-kanalizacyjną, ponieważ zwykle powstaje tam także dodatkowa łazienka.
Aby poddasze nadawało się do użytku musi również mieć odpowiednią wysokość, która wynosi średnio 2,2 m. W przypadku pomieszczeń, w których przebywa się około 4 godzin dziennie, wysokość może wynosić 1,9 m.
Ważnym elementem poddasza użytkowego, będzie również wykonanie odpowiedniej izolacji dachu. Materiały do izolowania dachu od pomieszczeń mieszkalnych muszą mieć parametry, które zabezpieczą użytkowe poddasze, przed zbytnim nagrzewaniem się latem oraz wychładzaniem zimą. Zwykłe nieużytkowe poddasze, nie musi być tak dobrze zabezpieczone przed różnicami temperatur.
Jeśli planujemy w przyszłości zrobić dodatkowe pomieszczenia użytkowe na poddaszu, najlepiej jest od razu zamówić projekt, który spełni odpowiednie wymagania konstrukcyjne. Gdybyśmy zrobili inaczej, narażalibyśmy się potem na dodatkowe koszty, związane ze wzmocnieniem całej konstrukcji dachu oraz stropu. Czasem mogłoby się nawet okazać, że takie przeróbki nie byłyby możliwe.