Jak w rzeczywistości przedstawiają się koszty budowy więźby dachowej? Czy kluczowe znaczenie ma kształt dachu? Czy różnica w kosztach postawienia np. dachu dwuspadowego w stosunku do wielospadowego jest na tyle duża, by mogła wpłynąć na decyzję przy wyborze projektu? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Najlepiej rozpocząć analizę na podstawie dwóch popularnych projektów o zbliżonych parametrach: Opałek 2G i Koralgol II 2G. Oba projekty posiadają po dwie lukarny, z tym że Opałek 2G ma dach czterospadowy, a Koralgol II 2G dach dwuspadowy. Czy różnice w cenie tych dachów są wysokie? Weźmy pod uwagę kilka danych:
Opałek 2G – pow. netto 174,7m², pow. dachu 247m², potrzebna ilość drewna 11,5m³; Koralgol II 2G – pow. netto 177,5m², pow. dachu 235m², potrzebna ilość drewna 8,4m³.
W obu domach mamy poddasze użytkowe, uwzględniamy też impregnację elementów drewnianych, izolację z wełny mineralnej, pokrycie dachu esówką cementową i wszelkie obróbki blacharskie. Biorąc pod uwagę kosztorysy obu domów z I i II kwartału 2011r i stawkę roboczogodziny równą 15 zł, otrzymujemy zaokrąglone wartości: dla domu Opałek 2G 83000zł (w tym materiały 46000zł, sprzęt 4000zł, roboczogodziny 33000zł); dla domu Koralgol II 2G 66000zł (w tym materiały 40000zł, sprzęt 3000zł, roboczogodziny 23000zł).
Jak widać różnice w cenach nie są na tyle znaczne, by miały decydowć o ostatecznym wyborze projektu. Czy poświęcimy wymarzony układ
pomieszczeń czy nawet kwestię wyglądu budynku, by zaoszczędzić kilkanaście tysięcy zł? Ta kwota wydaje się drobną przy wszystkich kosztach całego przedsięwzięcia. Zdecydowana większość inwestorów buduje dom dla siebie i traktuje to jako inwestycję docelową na wiele lat. Poza tym prawdziwe oszczędności można uzyskać na etapie robót wykończeniowych. Dlaczego? Na ogół przyjmuje się cenę wybudowania 1m² domu jednorodzinnego w stanie pod klucz (w średnim standardzie wykończenia) 2800-3000zł za m² + VAT, z czego jakieś 51% uzyskanej sumy stanowi stan surowy zamknięty. Z reguły jest to wartość stała, z niewielkimi odchyleniami w zależności od regionu czy wykonawcy. Warto zaznaczyć, że w założeniu tym nie uwzględnia się rodzajów dachów czy innych różnic. Głównym wyznacznikiem jest powierzchnia netto budynku (wszystkie pomieszczenia, tj. mieszkalne + gospodarcze + garaż). Dlatego prawdziwe oszczędności można osiągnąć w kolejnych etapach budowy, mając już budynek w stanie surowym zamkniętym.
Wielu inwestorów przekonuje się, że koszt dachu nie powinien być decydującym czynnikiem mającym wpływ na nasz wybór wymarzonego projektu domu. Jedynie z góry narzucone warunki zabudowy na naszej działce oraz osobiste upodobania powinny być tymi kluczowymi wyznacznikami.