"Mały dom" to pojęcie względne i może się kojarzyć różnie. Wiele będzie zależało od dotychczasowego doświadczenia i skojarzeń. Jeśli planujemy budowę domu o powierzchni do 100m2 i zestawiamy go z projektami o ponad 200m metrażu, może wydawać nam się niewielki. Porównując natomiast ze standardowymi mieszkaniami z bloków, taka zmiana będzie dla nas odczuwalna.
Mały dom to kategoria, która kryje w sobie dużą rozpiętość i może oznaczać różną powierzchnię, układ oraz koszty. Zazwyczaj określamy nią ekonomiczne projekty domów do 100m2. Niewielki metraż wymusza przemyślny i w pełni funkcjonalny układ, który nie ogranicza znacznie bryły. Możemy wybierać zarówno w parterówkach jak i domach z funkcjonalnym poddaszem czy piętrowych. Często projekty uwzględniają nawet garaż.
Stosowane obecnie rozwiązania pomagają osiągnąć główne zamierzenie budownictwa tej kategorii.
W samym procesie budowy jak i użytkowaniu liczą się ekonomiczne osiągi i nowoczesne rozwiązania. Wszystko to nie może jednak nie może się dziać kosztem wygody, komfortu i poczucia przestrzeni. Projekt powinien uwzględniać potrzeby wszystkich mieszkańców.
Mały dom - prostota i uniwersalność
Kolejną cechą charakterystyczną jest prostota tych projektów. Z łatwością wpisują się w krajobraz ponieważ uniwersalność zastosowanych rozwiązań, proste linie z pominięciem wielu ozdób architektonicznych przyczynia się do uzyskania ponadczasowości.
Jednym z wyzwań małych domów jest rozgraniczenie strefy nocnej od dziennej. Naturalny podział zazwyczaj zawierają plany domów z użytkowym poddaszem lub piętrowych. Klatka schodowa jest rozgranicznikiem pomiędzy intymną sferą domu a jej otwartą przestrzenią przyjmującą codzienny ruch i gości. Pomimo niewielkiego metrażu układ pomierzeń daje duże możliwości aranżacyjne. Priorytetem przy wyborze projektu jest jego dopasowanie do wymogów działki oraz potrzeb mieszkańców. Nie chodzi tylko o sam metraż ale również układ wykorzystania przestrzeni wpasowujący się w styl życia i charakter rodziny.
Rzut parteru projektu Lolek II N
Optymalizacja kosztów
Realizacja takich projektów jest stosunkowo tania. Aby koszt nie wyczerpały ustalonego budżetu, pomocne będą projekty domów z kosztorysem. Z natury rzeczy, projekty małych domów łatwiej zmieścić w budynkach piętrowych oraz z poddaszem. Ma to również bezpośrednie przełożenie na wielkość działki i ponoszone przez nas koszty. Niewielkie lub niestandardowe działki będę miały szanse na realizację budowy. Ten atut, szczególnie istotny w przypadku wąskiej działki, wpływa na popularność wyborów takich projektów..
Projekty do 100 m2 to również szereg propozycji małych domów parterowych. Będą wymagały większej powierzchni działki, jednak ich założenie również jest zgoła inne. Priorytet w tego typu domach stanowi wygoda i komfort szczególnie istotny dla grupy osób z ograniczeniami ruchowymi. Osoby starsze wiekiem docenią brak schodów i progów.
W wypadku domów z dachem czterospadowym istnieje możliwość późniejszej rozbudowy. Takie projekty są tworzone z uwzględnieniem schodów podwieszanych, ponieważ wykonanie funkcjonalnego pomieszczenia na poddaszu będzie możliwe w większości takich projektów, przy czym nachylenie połaci musi wynosić co najmniej 30 stopni. Inwestycja może być realizowana wieloetapowo.