Czym jest wiatrołap i jaką pełni funkcję? Co na jego temat mówią przepisy budowlane? Co zrobić, aby sień była reprezentacyjna i funkcjonalna Jak sama nazwa wskazuje, celem budowy wiatrołapu jest stworzenie bariery dla chłodnego powietrza, docierającego z zewnątrz do budynu. Przedsionek to pomieszczenie znajdujące się między drzwiami frontowymi a wejściem do części mieszkalnej domu.
Chociaż większość projektów domów zawiera wiatrołap, to warto pamiętać, iż budowa wiatrołapu nie jest obowiązkowa. Przepisy dotyczące warunków technicznych związanych z infrastrukturą stanowią, że: „(...)wejścia z zewnątrz do budynku i pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi należy chronić przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza przez zastosowanie przedsionka, kurtyny powietrznej lub innych rozwiązań nieutrudniających ruchu”.
Jednak w polskich realiach przedsionek jest świetnym rozwiązaniem, nie tylko ze względu na zimno. Sień to idealne miejsce do pozostawiania zewnętrznego okrycia, parasoli, czy butów – co ułatwia dbanie o czystość w domu. Poza tym przedsionek może stanowić połączenie między zasadniczą częścią domu a garażem czy kotłownią.
O funkcjonalności tej części budynku decyduje przede wszystkim wielkość. Aby wiatrołap prawidłowo spełniał swoją rolę, powinien być na tyle duży, by pomieścił co najmniej kilka osób. Wówczas w trakcie przyjmowania gości nie będziemy wychładzać domu częstym otwieraniem drzwi do części mieszkalnej.