Taras jest miejscem wypoczynku, dlatego powinien być zaprojektowany i urządzony w taki sposób, by przebywanie na nim dawało nam przyjemność. Ale nie tylko to się liczy. Taras powinien też dobrze komponować się z otoczeniem, dzięki czemu stanie się takim pomostem łączącym dom z ogrodem. Z tego względu należy zastanowić się, jaki materiał zastosujemy na nawierzchnię, która jest podstawą naszego tarasu.
Większość projektów, jakie kupujemy, posiada poddasze użytkowe lub możliwość zaadaptowania takiego poddasza w przyszłości. Czasem jednak poddasze przysparza nam więcej kłopotu niż pożytku. Dzieje się tak wtedy, gdy źle dobraliśmy projekt, popełniliśmy błędy w czasie budowy lub po prostu niezbyt mądrze je urządziliśmy.
Krótko mówiąc, dom energooszczędny to taki, w którym roczne zapotrzebowanie na ciepło wynosi nie więcej niż 70 kWh/(m2·rok), czyli średnio o połowę mniej niż w zwykłym domu jednorodzinnym. Oszczędność tę uzyskuje się poprzez zaprojektowania domu o prostej, nieskomplikowanej bryle i dachu mającym jak najmniej załamań. Stosuje się również zasadę, by największe okna znajdowały się od strony południowej i tam także umieszcza się salon i jadalnię.
Nasze domy są dziś coraz lepiej zaizolowane od wilgoci i strat ciepła. Dobra izolacja termiczna i szczelne okna sprawiają, że bez odpowiedniej wentylacji nasz dom stałby się jak szczelny termos. Nieraz jednak standardowa wentylacja grawitacyjna nie wystarcza. Natomiast otwieranie okien i wietrzenie sprawia, że latem do domu dostaje się gorące powietrze, a zimą narażamy się na spore straty ciepła. Jak więc rozwiązać ten problem?
Stopniowo robi się coraz cieplej. Niedługo zacznie się lato i znowu upały. W niektórych domach wcale nie da się wtedy odpocząć, bo w ich wnętrzu temperatura jest niewiele niższa, niż poza domem. Jeśli więc planujemy zbudować dom, to o czym warto pomyśleć wcześniej, by latem nasz dom nie stał się gorącą sauną?