Na rynku istnieje wiele dostępnych gotowych projektów domów. Szukając właściwego dla siebie należy kierować się na wstępie funkcjonalnością. Warto na początku zastanowić się nad jego wielkością. Zbyt duży dom generuje koszty, dlatego warto zoptymalizować powierzchnię do swoich potrzeb. Na początek dobrze zadać sobie pytanie ile osób będzie w nim mieszkać. W zależności od wielkości rodziny będziemy potrzebować jednej lub dwóch łazienek, liczba pokoi powinna być dostosowana do liczby domowników. Przestronne powinny być tylko te pomieszczenia, w których użytkownicy będą spędzać najwięcej czasu.
Projekt typowy domu RUSAŁKA to projekt przeznaczony dla inwestorów ceniących kompaktowe i ekonomiczne rozwiązania. Już od samego początku, przy wstępnym kreśleniu koncepcji i założeniach technologicznych i funkcjonalnych, nasi projektanci planowali, aby był to dom na kieszeń przeciętnego ‘Kowalskiego’.
Co zatem decyduje o ekonomiczności tego projektu?
Od 1 stycznia 2014, zgodnie z ‘Ustawą z dnia 27 września 2013r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz. U. 2013 poz. 1304)’, obowiązuje na terenie naszego kraju program „Mieszkanie dla młodych”, który stanowi pomocne narzędzie dla wszystkich kupujących mieszkania lub budujących domy przed 35 rokiem życia. Program realizowany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju oraz instytucjami kredytującymi.
Częstym problemem przed jakim stają inwestorzy przy wyborze projektu typowego domu są trudności wynikające z dopasowania budynku do wielkości i gabarytów działki. Chcąc zamieszkać w wymarzonym, własnym domu, jesteśmy zmuszeni niekiedy poświęcić sporo uwagi i czasu, aby dobrać właściwy projekt, który będzie się mieścił na naszej nieruchomości gruntowej. Wiele biur projektowych, sprzedających typowe projekty domów, wychodzi naprzeciw wymaganiom klientów i w swojej ofercie uwzględnia, tzw. projekty na wąskie działki. Nasza pracownia ‘Dominanta’ także przewidziała dla was pewne ciekawe rozwiązania. Należą do nich między innymi projekty: Driada, Rusałka, Tomcio czy też Szach 2G.
Shigeru Ban został laureatem tegorocznej edycji konkursu Pritzker Architecture Prize. 13 czerwca w Muzeum Sztuki w Amsterdamie odbędzie się uroczyste wręczenie nagrody. Shigeru Ban to wyjątkowa postać – jest niezwykle utalentowanym i pomysłowym architektem, ale także, a może przede wszystkim, człowiekiem o wielkim sercu angażującym się różne w akcje humanitarne. Myślę, że nawet osoby, które nie fascynują się architekturą, będą zainteresowane dokonaniami laureata nagrody Pritzkera .