W ostatnim czasie coraz częściej wybieramy projekty domów z poddaszem użytkowym lub modernizujemy istniejący budynek, adaptując poddasze, by nadawało się do zamieszkania. Warto przy tym dobrze przemyśleć, jakie okna zamontować. Zakłada się, że powierzchnia okien dachowych nie może być mniejsza niż 12% powierzchni podłogi. W końcu chodzi o to, by w pomieszczeniach na poddaszu była wystarczająca ilość światła.
Projekt domu Opałek III N to rozwinięta na prośbę Klientów wersja jednego z najbardziej popularnych projektów naszej pracowni. Usytowana w wysuniętym wykuszu jadalnia delikatnie oddziela przestrzeń spożywania posiłków od salonu, który teraz nabrał foremnego kształtu.
Drzwi w domu to niezwykle ważny element ozdobny. Niemniej odgrywają one także ważną rolę w zabezpieczeniu mieszkania. Na jakie drzwi się zdecydować? Szersze czy węższe? Stalowe czy drewniane? Jaką markę wybrać? Zapraszamy do lektury.
Na wstępie zaznaczamy, że dane zawarte w tym artykule są uśrednione i pochodzą z najczęściej wybieranych produktów stosowanych w domach jednorodzinnych.
W tym artykule zajmiemy się oknami i ich wpływem na nasze rachunki za ogrzewanie domu. Na rynku jest wiele rozwiązań z różnych grup cenowych, a także form „upasywniania” naszego budynku. Warto pamiętać, że oprócz ścian i okien jest jeszcze wiele innych elementów przez które tracimy energię, takie jak dach, drzwi, brama garażowa czy przewody wentylacyjne, jednak to te wcześniej wspomniane maja największy wpływ na wydatek ciepła więc to im się teraz szerzej przyjrzymy.
Interesując się tematyką budowlaną - projektami domów i samą budową, można natrafić na nazwę „ścianka kolankowa”. Czym jest? I jaką powinna mieć wysokość? Dzisiaj kilka słów na ten temat.
Ścianka kolankowa to nieodzowny element każdego domu, w którym inwestor chce zwiększyć odległość między wieńcem stropowym a dachem. Jest to ściana, którą buduje się na wieńcu stropowym ostatniej kondygnacji. Musi być solidnie wykonana ponieważ jej zadaniem jest przenoszenie obciążenia z dachu na ściany.