Fundament to element konstrukcyjny budynku. Jego zadaniem jest przekazywanie obciążeń budynku na grunt. Ma chronić budynek przed nierównym osiadaniem.
Na terenach podmokłych stosuje się fundament pośredni, który umiejscawia się na palach, słupach, studniach lub kolumnach. Najczęściej jednak w budownictwie jednorodzinnym stosuje się fundament bezpośredni – ławy fundamentowe. Do fundamentów bezpośrednich zaliczamy jeszcze stopy, płyty, skrzynie czy bloki fundamentowe.
Zanim przystąpimy do zakupu działki pod budowę domu należy dowiedzieć się, jakim ograniczeniom podlega zabudowa na określonej działce. Dzięki temu unikniemy przykrej sytuacji, kiedy to okaże się, iż na zakupionej przez nas działce nie możemy postawić domu według naszego wymarzonego projektu.
W większości przypadków takie informacje możemy uzyskać występując do organów decyzyjnych (wójta, burmistrza lub prezydenta miasta) o decyzję o warunkach zabudowy – indywidualną dla naszej nieruchomości.
Czym jest wiatrołap i jaką pełni funkcję? Co na jego temat mówią przepisy budowlane? Co zrobić, aby sień była reprezentacyjna i funkcjonalna Jak sama nazwa wskazuje, celem budowy wiatrołapu jest stworzenie bariery dla chłodnego powietrza, docierającego z zewnątrz do budynu. Przedsionek to pomieszczenie znajdujące się między drzwiami frontowymi a wejściem do części mieszkalnej domu.
W roku 2002 na nowo zdefiniowano pojęcie budynku jednorodzinnego. Według wcześniejszych decyzji w budynku jednorodzinnym można było wyodrębnić nawet cztery lokale mieszkalne.
Portfenetr to słowo pochodzące z języka francuskiego – porte – drzwi, fenêtre – okno. Czym jest portfenetr i jakie ma zastosowanie we współczesnych budownictwie?
Jest to duże okno zaczynające się od podłogi i zabezpieczone zewnętrzną balustradą. Często zastępuje balkon. Ten element architektury wywodzi się z budownictwa pałacowego z okresu XVII – XIX wieku n.e.