Dziennik budowy

Zanim budowa zostanie rozpoczęta, inwestor musi nabyć dziennik budowy. Jest to bardzo ważny dokument urzędowy, w którym rejestrowany jest przebieg robót budowlanych oraz „zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku wykonywania robót” (Ustawa z 7 lipca 1994r. Prawo Budowlane, rozdz. 5, art. 45). Wpisy te mają ukazywać wydarzenia chronologicznie i służą one ocenie poprawności technicznej wykonanych robót.

Czytaj całość

Rozpoczęcie budowy

O rozpoczęciu budowy obiektu budowlanego można powiedzieć wówczas, gdy zostają podjęte prace przygotowawcze, a więc zgodnie z Ustawą z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo Budowlane, rozdz. 5, art. 41 obejmuje to:

    • wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie;
    • wykonanie niwelacji terenu;
Czytaj całość

Zanim zaczniesz budowę – uzyskaj pozwolenie

Zgodnie z przepisami Prawa Budowlanego – ustawa z dnia 7 lipca 1994r. rozdział 4, art. 28, ust. 1 – roboty budowlane można rozpocząć po uzyskaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę (prace, które nie wymagają pozwolenia określa ta sama ustawa, rozdz. 4, art. 29-31). Wniosek o wydanie decyzji należy złożyć we właściwym organie administracji architektoniczno – budowlanej – najczęściej jest to starosta (w przypadku innych obiektów wniosek należy złożyć do wojewody).

Czytaj całość

Prace budowlane nie wymagające pozwolenia na budowę

Prawo Budowlane – Ustawa z dnia 7 lipca 1994r. – definiuje następujące pojęcia:

Budowa – to wykonywanie, odbudowa, rozbudowa i nadbudowa obiektu budowlanego w określonym miejscu.

Przebudowa – to roboty budowlane, które skutkują zmianami parametrów użytkowych lub technicznych już istniejącego obiektu budowlanego. Warto przy tym zaznaczyć, że to pojęcie nie odnosi się do zmian w kubaturze, powierzchni, wysokości, długości, szerokości czy liczby kondygnacji budynku. W takich sytuacjach mamy już do czynienia z budową.

Czytaj całość

Jak zadaszyć taras?

Pisaliśmy już na temat tarasów i balkonów w domach jednorodzinnych. Z tym zagadnieniem wiąże się jeszcze jedno pytanie: Jak zadaszyć taras, by okazał się bardziej funkcjonalny? Wielu właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na zadaszenie tarasu ze względów pogodowych. Dach nad tarasem umożliwia korzystanie z niego zarówno w bardzo upalne, jak i deszczowe dni. Pojawia się tu jednak problem, jak zadaszyć taras, nie odcinając jednoczesnie dopływu światła do przylegającego do niego pomieszczenia. 

Czytaj całość

ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl