Co sądzicie o propozycji drewnianej szalówki na fragmentach elewacji projektów domów pracowni Dominanta? Wiemy, że takie rozwiązanie bardzo spodobało się klientom. Inwestorzy, którzy decydują się na drewnianą elewację na całości lub części budynku będą mogli w tym artykule znaleźć kilka praktycznych informacji.
Większość projektów, jakie kupujemy, posiada poddasze użytkowe lub możliwość zaadaptowania takiego poddasza w przyszłości. Czasem jednak poddasze przysparza nam więcej kłopotu niż pożytku. Dzieje się tak wtedy, gdy źle dobraliśmy projekt, popełniliśmy błędy w czasie budowy lub po prostu niezbyt mądrze je urządziliśmy.
Krótko mówiąc, dom energooszczędny to taki, w którym roczne zapotrzebowanie na ciepło wynosi nie więcej niż 70 kWh/(m2·rok), czyli średnio o połowę mniej niż w zwykłym domu jednorodzinnym. Oszczędność tę uzyskuje się poprzez zaprojektowania domu o prostej, nieskomplikowanej bryle i dachu mającym jak najmniej załamań. Stosuje się również zasadę, by największe okna znajdowały się od strony południowej i tam także umieszcza się salon i jadalnię.
Nasze domy są dziś coraz lepiej zaizolowane od wilgoci i strat ciepła. Dobra izolacja termiczna i szczelne okna sprawiają, że bez odpowiedniej wentylacji nasz dom stałby się jak szczelny termos. Nieraz jednak standardowa wentylacja grawitacyjna nie wystarcza. Natomiast otwieranie okien i wietrzenie sprawia, że latem do domu dostaje się gorące powietrze, a zimą narażamy się na spore straty ciepła. Jak więc rozwiązać ten problem?
Stopniowo robi się coraz cieplej. Niedługo zacznie się lato i znowu upały. W niektórych domach wcale nie da się wtedy odpocząć, bo w ich wnętrzu temperatura jest niewiele niższa, niż poza domem. Jeśli więc planujemy zbudować dom, to o czym warto pomyśleć wcześniej, by latem nasz dom nie stał się gorącą sauną?