Planując zagospodarowanie terenu na działce kierujemy się nie tylko rozsądkiem, ale także obowiązującymi przepisami budowlanymi. Może się wydawać, że niektóre z tych przepisów utrudniają życie. Jednak po głębszym przemyśleniu okazuje się, że mają swoje praktyczne zastosowanie.
Zdarza się, że budujemy dom w miejscu, gdzie nie ma sieci kanalizacyjnej. Czy warto wtedy zrobić przydomową oczyszczalnię ścieków, czy może wystarczy tylko tradycyjny zbiornik na szambo? Przed podjęciem decyzji z pewnością przyda nam się trochę fachowej wiedzy na ten temat.
Mając w ręku projekt swojego wymarzonego domu pomyślmy zawczasu, jak już na etapie budowy zabezpieczyć go przed złodziejami. Ponieważ w budowę inwestujemy duże pieniądze, nie chcemy, by ktoś zniszczył nasz dom i nas okradł. Kiedyś, gdy ludzie chcieli czuć się bezpieczniej, montowali w oknach kraty. Dzisiaj raczej nie wyobrażamy sobie takiego rozwiązania. Po pierwsze, to niebezpieczne, bo odcina drogę ucieczki w razie pożaru.
W ostatnim czasie coraz częściej wybieramy projekty domów z poddaszem użytkowym lub modernizujemy istniejący budynek, adaptując poddasze, by nadawało się do zamieszkania. Warto przy tym dobrze przemyśleć, jakie okna zamontować. Zakłada się, że powierzchnia okien dachowych nie może być mniejsza niż 12% powierzchni podłogi. W końcu chodzi o to, by w pomieszczeniach na poddaszu była wystarczająca ilość światła.
Drzwi w domu to niezwykle ważny element ozdobny. Niemniej odgrywają one także ważną rolę w zabezpieczeniu mieszkania. Na jakie drzwi się zdecydować? Szersze czy węższe? Stalowe czy drewniane? Jaką markę wybrać? Zapraszamy do lektury.
Na wstępie zaznaczamy, że dane zawarte w tym artykule są uśrednione i pochodzą z najczęściej wybieranych produktów stosowanych w domach jednorodzinnych.