Projekty domów parterowych wpisują się w potrzeby i wymagania rodzin z dziećmi czy seniorów. Stanowią odpowiedz na ich potrzebę bezpieczeństwa i wygodnych rozwiązań. Jednocześnie usytuowanie całej strefy mieszkalnej na jednym poziomie sprzyja dobrej komunikacji w rodzinie. Kategoria domów parterowych zawiera w sobie zróżnicowaną propozycję projektów pod kątem powierzchni. Znajdują się tutaj zarówno bardzo małe parterówki jak również okazałe rezydencje.
Optymalne zagospodarowanie niewielkich powierzchni skutkuje komfortowym mieszkaniem. Niektóre projekty domów parterowych poprzez rozszerzenie bryły budynku pod garaż podwójny zyskują dodatkową sypialnię lub pomieszczenie o innym przeznaczeniu. Domy parterowe mieszczą w sobie ukryty potencjał. Projekty zawierające dwa warianty użytkowania mające możliwość dobudowania poddasza. Dają również wybór ilości miejsc parkingowych w garażu.
Wraz z wiekiem i zmianą sytuacji rodzinnej nasze potrzeby nawet te podstawowe zmieniają się. Widać to zawłaszcza po zabudowie. Lata wstecz królował trend budowania dużych, piętrowych domów. Zamiar był oczywisty – wyrażała się w nim troska o wielopokoleniową rodzinę. Obecnie skutkuje to wielkimi, pustymi domami z syndromem 'opuszczonego gniazda'.
Trendy się zmieniają ale pozostawiają miejsce dla osobistych upodobań czy potrzeb, które się nie zmieniają lub są uwarunkowane czynnikami zewnętrznymi. Kto decyduje się na budowę domu, prędzej czy później zmierzy się z dylematem jak projekt domu wybrać: piętrowy czy parterowy?
Większość domów w Polsce jest budowanych razem z garażem. Tą tendencję widać w ofercie gotowych projektów domów pracowni projektowych. Z wielu względów jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ale ma także swoje wady. Również budowa garażu osobno ma wady i zalety. Zanim zdecydujemy, która opcja jest dla nas lepsza najpierw zapoznajmy się z plusami i minusami obydwu opcji.
Podjęliśmy decyzję: budujemy dom! Puszczamy zatem wodze fantazji. Oczami wyobraźni już widzimy nasze wymarzone "cztery ściany", piękną działkę, ogród, przyjazne sąsiedztwo i malownicze otoczenie. I wtedy często zostajemy sprowadzeni na ziemię przez: Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub Decyzję o Warunkach Zabudowy...
Zdecydowana większość inwestorów, planujących wybudować swój wymarzony dom, dokonuje przeróbek w zakupionym projekcie gotowym. To zrozumiałe, gdyż każdy chce wybudować dom unikalny, trafiający w jego gusta i potrzeby. W związku z tym powstaje pytanie, jak daleko można się posunąć w dokonywaniu przeróbek projektu gotowego, by to miało sens. Czy zakres wprowadzanych zmian nie jest tak duży, iż rozsądniejsze byłoby poszukanie innego projektu? Rozważmy dwa istotne czynniki.