Kolekcja projektów domów z dachem czterospadowym posiada wszelkie
cechy nowoczesnych domów. Duże przestrzenie czynią je projektami
dla kilkuosobowych rodzin. Ich popularność w planach domów
parterowych, z użytkowym poddaszem czy piętrowych, nie maleje.
Umożliwia szeroki wybór pokryć dachowych. Proste konstrukcje, nie
wymagające stawiania ścian szczytowych dodatkowo wpływają na ich
popularność. Większość parterowych projektów o czterospadowym
dachu daje możliwość wygospodarowania funkcjonalnego pomieszczenia
na poddaszu i to już od 30 stopni nachylenia połaci. Projekty tych
domów uwzględniają schody podwieszane. Rozbudowanie poddasza
zależy od inwestora.
Jeśli budujesz dom, to oczywiście będziesz też wznosił dach. Dach jest konstrukcją wieńczącą budynek, ma ogromny wpływ na charakter domu. Jego podstawową funkcją jest oczywiście chronienie wnętrza domu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak opady (deszcz, śnieg, grad) oraz niekorzystną temperaturą. Co warto uwzględnić przy budowie i pokrycia dachowego w domu jednorodzinnym?
Zimy w naszym kraju bywają czasem śnieżne i mroźne. Chociaż dwa ostatnie lata nie było dużych problemów, wynikających z nadmiernych opadów śniegu, to jednak w tym roku, już początek zimy pokazał, że nawet w ciągu jednej doby może spaść sporo śniegu. Niestety ciężki śnieg zalegający na dachu, bądź zsuwający się z niego gwałtownie może zniszczyć elementy dachu lub rynien. Jak zatem zabezpieczyć nasz dach?
Dobór pokrycia dachowego, powinien być przemyślany. Musi ono dobrze pasować do całego projektu domu i być dobrej jakości. Najczęściej w projektach gotowych, planuje się blaszane pokrycia dachowe. Jest ich jednak wiele rodzajów, dlatego przy wyborze, może nam pomóc poznanie cech charakterystycznych niektórych rodzajów pokryć dachowych.
W ostatnim czasie coraz częściej wybieramy projekty domów z poddaszem użytkowym lub modernizujemy istniejący budynek, adaptując poddasze, by nadawało się do zamieszkania. Warto przy tym dobrze przemyśleć, jakie okna zamontować. Zakłada się, że powierzchnia okien dachowych nie może być mniejsza niż 12% powierzchni podłogi. W końcu chodzi o to, by w pomieszczeniach na poddaszu była wystarczająca ilość światła.
Wybór odpowiedniego projektu domu to duże wyzwanie. Poza walorami estetycznymi - bryłą domu i rozkładem pomieszczeń - ważny jest wybór odpowiedniego dachu. W dzisiejszym poście kilka słów na temat rodzajów dachu i możliwości ich zastosowania w naszych warunkach klimatycznych. Wspomnimy też, co wziąć pod uwagę przy wyborze takiego dachu.
Pojawiają się one zarówno na etapie wykonywania projektów domów jak i w realizacji. Błędy projektowe dotyczą szczególnie wentylacji, orynnowania i ochrony przeciwśniegowej, natomiast te powstałe podczas budowy związane są często ze źle pojętą oszczędnością lub niestarannością wykonawcy...
Drugą część artykułu zacznijmy od kilku wskazówek na temat wentylowania dachu. Dlaczego to takie ważne, aby zapewnić przepływ powietrza pomiędzy warstwami naszego dachu? Zróżnicowanie temperatury i ciśnienia pary wodnej, po obydwu stronach dachu, mogą prowadzić do wykraplania wilgoci w jego wnętrzu. Para wodna dyfundująca poprzez warstwy dachu musi zostać usunięta na zewnątrz, zanim napotka na swojej drodze warunki powodujące jej wykroplenie...
Dawno temu projekty domów nie były potrzebne. Pierwszą budowlą kiedykolwiek wzniesioną przez człowieka, praformą wszystkich budynków był najprawdopodobniej sam dach. Był on wynikiem zaspokojenia potrzeby posiadania schronienia, które dawało poczucie bezpieczeństwa i chroniło przed opadami atmosferycznymi i zimnem...
Dla większości inwestorów kształt dachu ma bardzo duży wpływ na ogólny efekt domu. Dlatego przykładamy wielką wagę do właściwego jego wyboru. Niestety rodzaj dachu istotny jest także dla planu zagospodarowania przestrzennego naszej gminy. Często zdarza się, że ten plan zawiera dokładne wymogi dotyczące kształtu dachu, jego kąta nachylenia, rodzaju pokrycia czy nawet koloru. W niektórych regionach np. wymagany jest czerwony kolor dachówki lub spadek dachu rzędu 36'-45'.